Ara
  • Jigger Istanbul Stories

Mojito Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

En son güncellendiği tarih: Nis 6
Bar kültürünün en bilinir kokteyli olan Mojito dünyada çok farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Küba’nın ulusal kokteyli olan Mojito’nun içindeki malzemelere ve yapılış şekli için tabii ki Kübalı barmenlere kulak vermek gerek.
Diğer mekanlarda da muhteşem Mojito içmeniz muhtemel fakat ‘La Bodeguita Del Medio’ garantili adres. Buradan Küba seyahat planlarınıza bu mekanı kaydetmenizi öneririz. Ayrıca James Bond serisinden olan ‘Die Another Day’ filminde de Hale Berry ve James Bond sahnesindeki Mojito görüntüsüne göz atmanız güzel olur.

Gelelim Kübalı olan Mojito’yu Kübalı barmenler nasıl yapıyor?

Biz Mojito yapımında yapılan yanlışlar üzerinden konuyu etraflıca anlatmaya çalışalım. Başlıyoruz:


1. Kırık Buzla Mojito Yapılmaz: Mojito Kübalılar için sadece öğleden sonra naneli bir serinletme içkisi. İklim koşulları gereği Küba’da öğleden sonra 40 derecenin altında hava sıcaklığı bulamazsınız. Bu hava sıcaklığında kırık buzla yapılan Mojito lezzetini ancak 1 dakika koruyabilir. Bu yüzden bardak içerisinde küp buzlar tercih edilmelidir.


2. Esmer Şeker Kullanılmaz: La Bodeguita’daki barmenler toz beyaz şeker kullanmaktadır. Esmer şekerin dünyada yayılmasının belirli bir sebebi yok.


3. Misket Limonu (Lime Ezilmez): Her meyvenin ne kadar sulu olduğu ezilerek anlaşılmaz. Lime ile şekerin yanyana gelişinin sebebi bir tatlı-ekşi dengesi yaratmak içindir. Bu dengeyi ezerek sağlamanız oldukça zor ve lime kabuğunda bulunan yağ ve asitler kokteylinize geçeceğinden kokteyliniz acımtırak olacaktır. Bu yüzden Jigger ile ölçülen lime suyu kokteylinizde ideal tatlı-ekşi oranını yakalamanıza yardımcı olacak tek yöntem.


4. Nane dal halinde kullanılır ve sertçe ezilmez: İyi temizlenmiş ve kurulanmış naneyi dallarından ayırmadan bardağınıza eklemelisiniz. Rom ilavesi yapmadan önce şekeri, naneyi ve lime suyunu( Evet Limon değil Lime) hafifçe havan tokmağıyla küçük darbelerle şeker eriyene nane aromasını bırakana kadar karıştırmanız gerekiyor.


5. Yıllanmış Rom ile Yapılmaz: Yapılan yanlışlardan biri de reçeteye bağlı olarak Rom seçiminin yapılamaması. Yıllanmış romlar yıllanmamış romlara göre daha köşesiz, odunsu, karamelize ve tatlıdır. Bu özellikler fıçıda geçirdiği süreye göre değişir. İçerik Lime, Nane ve Şekerin harmonisinden oluştuğu için yıllanmış romlar bu içeriklere uygun düşmemektedir. Bu yüzden yıllanmamış rom (Beyaz-Silver) kullanmanızı öneririz.


Mojito hakkında şimdiye kadar Kokteyl Workshoplarımıza katılanlarla, deneyimlediğimiz bölümün %10’nuna burada yer vermiş olduk. Orijinal reçetenin bizim kontrolümüzde deneyimlenmesini doğru bulduğumuzdan Mojito hazırlama sırasındaki aşamalara bu yazıda yer vermek istemiyoruz. Çünkü daha önce Mojito kokteylinin bulunduğu etkinliğe katılan katılımcılarımıza saygı duyuyor emeklerini zamanlarını bizimle geçirmelerini çok ama çok önemsiyoruz


.


Umarız size de bu zor dönemlerde bir katkımız bulunuyordur.

Whiskey Sour, Espresso Martini, Votka Martini gibi özel kokteyllerin de bulunduğu bir çok workshop temamız bulunuyor ve bu temalar üzerinden özel etkinlikler (Kurumsal veya kapalı gruplar için ayrıca iletişime geçiniz) kokteyl atölyeleri gerçekleştiriyoruz. Workshoplarımız hakkında mail almak isterseniz websitemizden mail listemize abone olabilirsiniz veya instagram adresimizden bizi takip edebilirsiniz.


Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

Jigger Istanbul Ailesi

20.03.2020193 görüntüleme

© 2015 CREATED BY JIGGER ISTANBUL     info@jiggeristanbul.com   |  ISTANBUL

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Instagram